Gipszkarton beépítések vízszintes simításának szintjei
A gipszkarton felületeknél négy meghatározott és definiált simítási szint létezik: Q1, Q2, Q3 és Q4. A megfelelő simítási szintet a befektetőnek a felület minőségére (simaságára) vonatkozó követelményeitől, a helyiség rendeltetésszerű használatától és a felületkezelés módjától függően (kerámia csempe, tapéta, vékonyrétegű matt festékek stb.) kell megválasztani.
- A Gipsz Simítás Szintje GSSz 1 [Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 1 [Quality Level 1 (Q1)] Ez a simítási szint a gipszkarton lapokból készült felületekre vonatkozik, amelyekre nem készültek esztétikai követelmények (pl. kerámai lapok alatti alapozó réteg). Elég az alap gitt felhordása, amely a következőket tartalmazza:
-
gipszkarton lapok kötéseinek fugázása
-
rögzítő és befejező elemek látható részei lezárása hézagkitöltő masszával. A simítás ezen az alapszinten feltételezi, hogy a gipszkarton lapok élét leragasztották üvegszálas szalaggal (öntapadó hálóval) és lesimították egy vagy két réteg rendszer simítómasszával
-
-
Gipsz simítási szint GSSz 2 [2. minőségi szint (Q2)] A gipszkarton lapokból készült beépítések simítását ezen a szinten egyébként standard simításnak nevezik, és megfelel a fal- és mennyezeti felületek esztétikai követelményeire vonatkozó szokásos elvárásoknak. A GSSz 2 Gipsz Simítási Szinten a gipszkarton szerelőnek úgy kell elsimítani a lapok illesztéseinek felületét, hogy a fuga a gipszkarton lemezzel egy szintet alkosson. Ez a „kiegyenlítés" vonatkozik a rögzítőelemekre, a belső és külső sarkokra, valamint a csatlakozókra is. A GSSz 2 szintű simítás a következőket tartalmazza:
-
GSSz 1 alapszíntű simítást
-
ismételt simítást a rendszerhez tartozó hézagoló masszákkal: szükség esetén konstrukciós, ha erre szükség van, és befejező, amíg az illesztési felület sima átmenetet nem képez a gipszkarton felülettel. Nem szabad a használt szerszámok által hagyott helyi mélyedéseket és karcolásokat hagyni. Szükség esetén a csiszolt felületeket csiszolni kell
-
Az így előkészített felületet ezután: be lehet fedni tapétákkal, strukturális festékekkel és tipikus matt festékekkel, hengerekkel vagy ecsetekkel felvitt emulziókkal és akrilokkal, valamint be lehet vonni dekoratív vakolatokkal.
-
-
Gipsz Simítási Szint GSSz 3 [3. minőségi szint (Q3)] Amennyiben a simított felületekkel szemben magasabb követelményeket támasztanak, további eljárásokra van szükség, amelyek túlmutatnak az alap és normál simítási eljárásokon. A GSSz 3 szintű simítás a következőket tartalmazza:
-
Normál
- simítást
-
A térelhatároló teljes felületének (fugák és gipszkarton lapok) simítását a rendszerbe tartozó simítómasszákkal vagy a rendszerbe tartozó glettmasszákkal, amelyek feladata a felület kiegyenlítése és a mikropórusok bezárása, valamint ezek felületének textúrájának és nedvszívó képességének egységesítése. Az alkalmazott réteg vastagsága kicsi, és általában nem haladja meg az 1 mm-t.
Az így előkészített felületet a következőkre szánják: -
finom szerkezetű vékony tapétákkal;
-
selymes és fényes festékekkel
-
1 mm alatti szemcseméretű vakolatokkal való burkolásra, feltéve, hogy a vakolatgyártó engedi őket felvinni egy adott aljzatra.
-
-
GSSz 4 Gipsz Simítási Szint [Quality Level 4 (Q4)] A legmagasabb esztétikai követelményeknek való megfeleléshez a gipszkartonból készült teljes szárazépítési felületre simított, vékony gipszvakolat réteget visznek fel. A GSSz 4 Gipsz Simítási Szint feltételezi a vékonyréteg vagy speciális glettréteg kézi vagy mechanikus felhordását az építőelem teljes felületére (rétegvastagság legfeljebb 3 mm). A simításon kívül gyakran szükséges a teljes felvitt réteg polírozása. Az így előkészített felületet sima vagy strukturált fényes falburkolattal kell bevonni, például öntapadó fém- vagy vinil fóliával; fényes festékekkel, valamint az alabástrom gipszből készült felületek polírozásával márványt imitáló felületek előállítása.