A hangszigetelés olyan tulajdonság, amely közvetlenül befolyásolja az életminőséget. A nemkívánatos zajoktól való elszigetelődés képessége a gyakorlatban a háztartás tagjainak békéjét, magánéletét és a szomszédokkal való konfliktusok alacsonyabb kockázatát jelenti. Annak érdekében, hogy a ház menedék legyen, a falaknak hatékonyan kell csökkenteniük az egyes helyiségek közötti hangokat.
Műszaki szótár
Szeretné megismerni a hangszigetelés, a tűzállóság fogalmát, vagy megtudni, hogy mit tartalmaz a teljesítménynyilatkozat? Ismerje meg a műszaki szótárunkat.
Hangszigetelés
RW – súlyozott léghanggátlási index
RA,1 – fajlagos hangszigetelési értékelési index
RA,2 – fajlagos léghanggátlás értékelési indexe
RA,1,R – az RA,1 fajlagos léghanggátlás értékelésének tervezési indexe
R’A,1 – az R’ fajlagos léghanggátlási képesség közelítő értékelési indexe
K - az oldalsó hangátvitel
Hangszigetelés
Hangszigetelés – a szerkezet zaj elleni védelmi képessége. Gipszkartonból készült szerkezetek esetén a hangszigetelés a léghang elleni védelemmel azonos. A hangszigetelő képességet decibelekben [dB] fejezzük ki, főként az RW, RA,1, RA,2, R’A,1 és R’A,2tényezők segítségével.
A hangszigetelő képességre vonatkozó követelményeket a PN-B 02151-3:1999 szabvány tartalmazza. Jelenleg folyik a munka azoknak a műszaki feltételeknek rendeletben történő kiadására, amelyek eleget tesznek a PN-B 02151-3:2015 szabvány az épületekről és azok elhelyezkedéséről, új változatának.
RW – súlyozott léghanggátlási index
RW – súlyozott léghanggátlási index, [dB]-ben kifejezve. A tényező a szerkezet általános értékelésére szolgál, az EU országainak többségében használják. Az értéket a szerkezet laboratóriumi vizsgálatából nyerik. Az érték az 500 Hz hang frekvenciájának felel meg a szerkezet léghanggátlási görbéjéből kapott vonatkoztatási görbén.
RA,1 – fajlagos hangszigetelési értékelési index
RA,1 – a fajlagos hangszigetelés értékelésének indexe, amely figyelembe veszi a C (RA,1 = RW + C) spektrális adaptációs indexet, [dB]-ben van kifejezve. Az értéket a szerkezet laboratóriumi vizsgálatából nyerik. Az index a közepes és magas frekvenciájú léghangokkal szembeni hanggátlásnak felel meg, amely hangok jellemzőek az emberek által generált életzajoknak. Az index főként a belső térelválasztók léghanggátlási képességének értékelésére szolgál.
RA,2 – fajlagos léghanggátlás értékelési indexe
RA,2 – a fajlagos léghanggátlás értékelésének indexe, amely figyelembe veszi a Ctr tr (RA,1 = RW + Ctr) spektrális adaptációs indexet, [dB]-ben van kifejezve. Az értéket a szerkezet laboratóriumi vizsgálatából nyerik. Az index az alacsony frekvenciájú léghangokkal szembeni hanggátlásnak felel meg, amely hangok többek között a külső zajra, pl. a nehéz, utcai közeledésre jellemzőek. Az index főként a külső térelválasztók léghanggátlási képességének értékelésére szolgál.
RA,1,R – az RA,1 fajlagos léghanggátlás értékelésének tervezési indexe
Az indexet az RA,1 fajlagos léghanggátlási indexnek a kivitelezési pontatlanságokkal történő csökkentésével kapják (RA,1,R = RA,1 – 2 dB). Az index többlakásos lakóépületekben lévő lakás válaszfalainak értékelésére, valamint az R’ léghanggátlási képesség becslésére szolgál.
R’A,1 – az R’ fajlagos léghanggátlási képesség közelítő értékelési indexe
R’A,1 – az R’ léghanggátlási képességnek a C spektrális adaptív indexet figyelembe vevő, közelítő értékelési indexe. Az R’A,1 index figyelembe veszi a szerkezeteknek a közepes és magas frekvenciájú léghangokkal szembeni, az adott alkalmazási körülmények között elért léghanggátlási képességét. Az R’A,1 figyelembe veszi tehát a K oldalsó hangátvitelt. Az index értékét terepi akusztikai vizsgálatokból vagy közelítő számítási módszerrel nyerik. A belső térelválasztók többségének léghanggátlási értékelésére használják.
K - az oldalsó hangátvitel
K – az oldalsó hangátvitel, javító tényező az egymással szomszédos szerkezetek (födém, egymáshoz érő falak) által átvitt hanghoz. A K javító tényező a szerkezet geometriájától, a szerkezeteknek más és más fajtájú szerkezetekhez való csatlakoztatásának módjától függ. Az oldalsó hangátvitel kiszámítása általában komplikált dolog, amit érdemes akusztikusra bízni.
Oktatófimek
Ismerje meg, hogyan kell fokozott hangszigetelésű gipszkarton beépítést kivitelezni. Tekintse meg VIDEÓ oktatóanyagainkat, valamint a termékteszteket és szakértői ajánlásokat.
Fokozott hangszigetelésű Norgips megoldások
Szeretné tudni, hogy milyen elemekből készülnek a Norgips hangszigetelő megoldások? Miután kiválasztotta az Önt érdeklő rendszert, teljes körű információt és rajzokat kap, és kiszámíthatja az anyagszükségletet a Kalkulátorunkban
Hangszigetelési tanácsadó
Itt gyakorlati tanácsokat és információkat talál a hangszigetelést javító termékekről és azok alkalmazásáról, valamint megtanulhatja a nem tipikus gipszkarton elemek készítését. Segítünk, hogy a munkát gyorsan és eredményesen elvégezhesse.
A Norgips Duo hibrid megoldásai választ adhatnak a lakás és házfelújítók körében is egyre inkább megjelenő tudatos szemléletre. A helyiségek jó hangszigetelése az, amire különleges figyelmet kell fordítanunk. Mindannyian olyan hatékony és nem túl dr…
A DFH2IR Acoustic Super lapok használata a válaszfalrendszerekben, előtétfalakban, álmennyezete…
Hogyan kell helyesen kivitelezni a gipszkarton válaszfalakat? Milyen termékeket használjon a tetőtér-beépítésben? Milyen súlyú a gipszkarton lap? Műszaki tanácsadóink válaszolnak ezekre és más kérdéseire.
A projekt mappa az a hely, ahol tárolhatja a kiválasztott letölthető fájlokat és anyagigény kalkulációkat.
Kattintson bármely dokumentumnál vagy kalkulációnál a "Mappába" mezőre.
A Projekt mappa segítségével könnyen elkészítheti beruházásának alábbi dokumentációját: